Blog

Integrisana ili dodatna grafika na laptopu?

Integrisana ili dodatna grafika?

Koliko ste puta samo čuli da neko priča o grafici i pominje pojmove kao što su integrisana ili dodatna grafika i niste bili sigurni o čemu se radi. Ovo postaje još veći problem kada treba da kupite nov laptop ili desktop računar.

Da li je dovoljna integrisana grafika ili obavezno mora da se uzme neki sa dodatnom grafikom?

U zavisnosti za koju namenu kupujete laptop i kojim budžetom raspolažete, zavisie i izbor grafičke karte. Ovo je aspekt a kome možete uštedeti značajnu količinu para, ali i da vam trošak za kupovinu bude veći nego što ste se nadali.

Zato je potrebno da znate neke stvari.

KOJA JE RAZLIKA IZMEĐU INTEGRISANE I DODATNE GRAFIKE?

Integrisana grafika je ugrađena u matičnu ploču prilikom proizvodnje i nema sopstvenu memoriju već koristi deo sistemske RAM memorije.

One su slabije po pitanju performansa nego dodatne grafike, ali sa druge strane troše mnogo manje energije, što je bitan faktor za trajanje baterije na vašem laptopu.

Sa druge strane, dodatna grafika je instalirana na matičnu ploču kao dodatna komponenta. To donosi zanačajno veće performanse i veću potrošnju energije. One se koriste za zahtevnije programe ili video igrice. 3D modeliranje, video rendering, 3D igree i mnogo toga drugog.

INTEGRISANA GRAFIKA

U najvećem broju laptopova kada govorimo o integrisanoj grafici, naćićete neku od serija Intelovih grafičkih kartica. Tako se možemo sresti sa  Intel HD 4000, Intel HD 520 ili Intel UHD 620 na primer.

Tip integrisane grafike u najvećem delu zavisi od procesora. Što je kvalitetniji i noviji procesor to znači i da je kvalitet integrisane grafike veći. One su svrstane u generacije poput procesora, pa je tako Intel UHD grafika (Intel UHD 520 na primer) novija i kvalitetnija od Intel HD sa trocifrenom oznakom (Intel HD 520) , a one su bolje ovih sa čestvorocifrenom oznakom (Intel HD 4600).

 Ove grafike nemaju sosptvenu memoriju već koriste sistemsku RAM memoriju.

Količinu memorije koju koriste zavisi kako od količine RAM-a tako i od procesora. Tako na primer Intel HD 3000 na laptopu sa 8GB RAM memorije koristi do 1.7GB, a Intel UHD 620 do 4.1GB. To nazivamo deljenom memorijom.

Novije generacije Intelovih grafika su pravljene u saradnji sa proizvođačima softvera, pa tako većina dolazi sa sertifikatima za rad  u Adobe paketu. Tako da vam je za Photoshop na primer dovoljna i integrisana grafika novije generacije.

Za svakodnevne poslove i solidan broj programa, ovaj tip grafike će biti više nego dovoljan i zadovoljiće potrebe većine korisnika.

Ipak, za ozbiljnije stvari na scenu stupa dodatna grafička karta.

ZAŠTO MI TREBA DODATNA GRAFIKA?

Ako se bavite radom u ozbiljnijim programima kakav je na primer AutoCad ili Premier za montažu, ili vam treba laptop za igrice, dodatna grafika postaje obavezna.

Za razliku od integrisane, ona koristi sosptvenu memoriju, koja joj omogućuje efikasniji rad. Ako na primer imate NVIDIA GeForce GTX 550 sa 4GB sosptvene memorije, ona će koristiti tu memoriju i neće dirati sistemsku.

Ukoliko povezujete eksterne monitore, igrate ozbiljne igrice, ili se bavite nekim inžinjerski poslom, ovakav tip grafike je idealan izbor za vas.

I tu postoji razlika.

Ako za primer uzmemo grafike najpopularnijeg proizvođača NVIDIA, oni razlikuju grafike za igrice i grafike za ozbiljne softvere.

Zbog različitih zahteva kod gejminga i renderinga, traže se i različiti aspekti rada grafičke karte.

Tako na primer GeForce serija je bolji izbor za ljubitelje video igrica, dok je QUADRO serija izbor za profesionalni rad. I jedna i druga serija se mogu koristit obrnuto, ali je dobro znati pre kupovine koja će biti bolji izbor za vaše potrebe.

DA LI MI TREBA I INTEGRISANA I DODATNA GRAFIKA?

Većini korisnika, integrisana grafika će biti više nego dovoljna za sve što rade. Osim što troši manje energije i produžava trajanje baterije, utiče i na vaš novčanik, jer će cena vašeg laptopa biti manja.

Za ozbiljnije poslove i video igrice, skoro je nemoguće bez neke dodatne grafike. Često čete naići na situaciju gde pored dodatne imate i integrisanu grafiku, pa je moguće postići idealan balans.

Za većinu stvari laptop će koristiti osnovnu i tako štedeti bateriju, a po potrebi u priču uskače i dodatna grafika. Ovde i sami možete podešavati za koje potrebe ćete koristiti koju grafiku.