Matične ploče su kičma računara i jedinstvene platforme za povezivanje svih njegovih delova. Od matične ploče zavisi mnogo toga i ona je ta koja najdirektnije utiče na performanse računara jer njegove različite komponente povezuje direktno ili preko kablova. Matične ploče podržavaju ili pak ne podržavaju različite vrste procesora, a sve to u zavisnosti od mogućnosti njenog čipseta, socketa, kao i same vrste matične ploče.
Matične ploče
Koja je uloga matične ploče?
Uloga i zadatak matične ploče su dakle povezivanje komponenti računara, kako bi one radile na jedan nesmetan i koordinisan način. U njoj su sve komponente postavljene na određenom mestu, sve se napajaju i dobro su povezane i komuniciraju jedna sa drugom. Ona zapravo definiše mogućnosti proširenja PC računara, njegovu namenu i performanse.
Glavni delovi matične ploče za PC računar
Matična ploča sadrži portove za povezivanje svih unutrašnjih komponenti. Glavne komponente matičnih ploča su: CPU socket, memorijski slotovi, SATA konektor (skladištenje), konektor za napajanje, čipset, floppy konektor, IO Chip, konektor zadnjeg ventilator, konektor za ventilator šasije, IO konektori, USB portovi, audio konektor, IDE konektor, zaglavlje CMOS baterije, PCI slotovi za međusobno povezivanje perifernih komponenti, neisparljiva memorija (ROM) za zadržavanje programa za pokretanje, generator takta za sinhronizaciju sa komponentama. Može reći da su CPU socket i chipset (čipset) dva njena osnovna dela.
Chipset (čipset)
Protok podataka između različitih komponenti, odnosno CPU-a, perifernih uređaja, ATA diskova, grafike i memorije omogućava čipset koji se deli na NorthBridge i Southbridge. NorthBridge premošćuje CPU, RAM i PCIe i nalazi se na severnoj strani chipset-a, dok Southbridge premošćuje BIOS, USB, SATA i PCI i nalazi se na južnoj strani čipseta.
CPU Socket
Koju vrstu procesora možemo koristiti na matičnoj ploči određuje upravo socket. Socket predstavlja mesto na ploči, niz pinova uz sigurnosni mehanizam kojim se procesor fiksira. U zavisnosti od toga koja generacija CPU-a je podržana, postoje i različiti socketi, te ukoliko CPU i socket ne odgovaraju, odnosno nisu kompatibilni, ne mogu ni da se povežu. Socket 7 bio je poslednji univerzalni socket kojeg su svi proizvođači procesora za PC računare podržavali.
Faktor forme matičnih ploča
Faktor forme je nešto što se pominje u vezi sa matičnom pločom, a reč je o načinu na koji je matična ploča formirana. Različiti modeli matičnih ploča imaju različite vrste portova, dimenzija i rupa za montažu, ali u suštini sve matične ploče rade na isti način. Ovde ćemo pomenuti sledeće forme matičnih ploča:
- ATX
- Micro-ATX
- Mini-ATX
- Mini-ITX
- Nano-ITX
- Pico-ITX
Na šta obratiti pažnju prilikom odabira matične ploče?
Biranje matične ploče, kao najznačajnijeg dela PC računara, je zaista jako važno zbog toga što je sve na računaru priključeno na matičnu ploču. Najpre je potrebno da odaberete proizvođača procesora - AMD ili Intel. Već smo pomenuli koliko je važno da ploča i procesor budu kombatibilni. Uglavnom i u većini slučajeva je procesor taj koji određuje i diktira RAM memoriju, ali trebalo bi pomenuti da su na tržištu trenutno aktuelne RAM memorije DDR3 i DDR4 tipa. RAM memorija utiče na brzinu računara, pa ako je nema dovoljno računar je spor. USB portovi, opcije za proširenje, PCI Ekspres slotovi, konektori na zadnjem panelu samo su neke od stvari na koje treba obratiti pažnju prilikom odabira matične ploče.
Cena matičnih ploča
Ovo je jako važan deo vašeg PC računara i nije nešto na čemu bi trebalo da se “štedi”. Kod nas možete pronaći matične ploče prema vašim željama i potrebama i po vrlo pristupačnim cenama! Imamo matične ploče nekih od najboljih i najpoznatijih proizvođača, kao što su: