Blog

Koji laptop da kupim?

Koji laptop da kupim?

Kada se odlučite na kupovinu uređaja kao što je laptop, nije lako napraviti izbor i da za pare kojim raspolažete dobijete najbolju moguću mašinu. I sam se više puta našao u takvoj situaciji.

Tokom godina zbog različitih profesija kojima sam se bavio i koje su tražile različite tipove računara, kao i želje da što bolje razumem kako kompjuter radi, naučio sam kako da na najbolji način uklopim svoje potrebe sa budžetom kojim raspolažem.

Od kupovine laptopa tokom studija, preko novinarskog i marketing posla, do potreba za IT industriju i brojnih saveta za prijatelje inženjere, izdvojile su se stvari za koje mislim da treba znati pre kupovine laptopa.

Često nam nije lako da razumemo specifikacije i koje komponente da odaberemo za naše potrebe i novac, pa ću pokušati to ovde da vam objasnim.

ZA ŠTA VAM U STVARI TREBA LAPTOP?

Prva i osnovna stvar je da znate za koju namenu kupujete prenosni računar. Da li vam treba za malo svakodnevnog surfovanja internetom, studiranje, posao, video montažu, inženjerstvo, programiranje…

Da li vam treba laptop koji ima dobru  bateriju, zbog putovanja i rada van kancelarije i male težine za nošenje, a prosečnih specifikacija?

Kad to utvrdite, olakšaćete sebi posao i uštedeti vreme i novac, jer ćete kad znate namenu za koju kupujete lakše odabrati pravi model za vas.

Naravno, sve polazi od novca, pa je za početak uvek dobro znati kojom svotom baratate. Zahtevniji laptop znači da vam treba više love i obrnuto. Kad uvrdite budžet, kreće izbor vaše buduće mašine

OPERATIVNI SISTEM

Operativni sistemi, macos, windows, linux

Iako se čini nebitnim na prvi pogled ova stavka ima značajnu ulogu pre kupovine.

Apple uređaji imaju svoj operativni sistem, koji ne možete zameniti na primer Windowsom, i koji ima svoj način instaliranja softvera. Njih često kupuju dizajneri, fotografi, montažeri kao i oni kojima treba baterija visoke izdržljivosti

S druge strane Windows predstavlja najviše korišćen operativni sistem sa svojim različitim verzijamama, a na snazi je aktuelna Windows 10-ka. Windows pruža bezbroj mogućnosti za upotrebu, a koriste ga svi proizvođači osim Apple. Treba znati da laptopovi ne dolaze uvek sa instaliranim Windowsom pre kupovine, pa je neophodno naknadno instalirati sistem.

Pored Windowsa, možete instalirati i neki od Linux operativnih sistema, poput Minta, Ubunutua i drugih koji se sve više razvijaju.

VELIČINA I REZOLUCIJA EKRANA

Veličina ekrana utiče na više načina prilikom kupovine. Tu je pre svega faktor prenosivosti. Ukoliko vam treba nešto što ćete stalno nositi sa sobom, malo je verovatno da ćete se opredeliti za display od 17 inča pa čak i za onaj od 15 inča.

Manje dimenzije znače i manju težinu i veću praktičnost prilikom nošenja. S druge strane, nekad izbor diktira namena korišćenja. Ukoliko se bavite dizajnom na primer ili fotografijom, želećete što veći ekran.

Nekada je veličina presudni faktor prilikom izbora, kada su u pitanju uređaji približnih performansi.

Kada je rezolucija u pitanju, uvek se teži što oštrijoj i boljoj slici. Ako se bavite fotografijom ili videom. želećete što bolju vidljivost svakog detalja. Laptopovi sa 4K, 3K ili Full HD rezolucijom su onda izbor za vas.

Za običan surf internetom dovoljne su i one osnovne rezolucije HD, HD+ koje će shodno tome smanjiti količinu para koje ćete potrošiti.

DA LI MI TREBA JAK PROCESOR

Odgovor na ovo pitanje, takođe je uslovljen odgovorom na pitanje, za šta kupujete računar. Obično svakodnevno korišćenje odradiće i prosečan procesor, dok za zahtevnije poslove morate insistirati na većem broju jezgara, više procesorske snage i novije generacije procesora.

Ako se bavite nekim 3D modeliranjem ili igranjem igrica, neophodan vam je I7 ili I5 procesor sa 4 jezgra, kako bi bili efikasni u svom poslu. Ukoliko vam treba samo za slušanje muzike na Youtube, surfovanjem, radom u Office programima, biće dovoljan i I3 procesor, a pare možete usmeriti na drugu komponentu.

Detaljnije o procesorima možete pročitati ovde.

KOLIKO JE BITNA BATERIJA NA LAPTOPU?

Pa za početak to zavisi od vas, ali osnovna ideja kod prenosnih uređaja je i mogućnost da ih koristite kada vam utičnica za struju nije u blizini. Ukoliko vam treba mašina koju ćete koristiti van kancelarije, kuće ili na putovanjima., faktor baterije stupa na snagu.

Biznis klasa laptopova je napravljena da ima što veći kapacitet baterije. Tako na primer Dell Latitude serija prednjači u ovom segmentu, sa laptopovima koji premašuju i 10 sati korišćenja bez punjača. Ni Lenovo Thinkpad serija, ili HP EliteBook modeli ne zaostaju previše kada je izdržljivost baterije u pitanju.

Važno je da znate da i vaš način korišćenja utiče na potrošnju, ali mašine za visokim performansama, zahtevnim procesorima i grafikama obično ne mogu dugo da rade bez punjača. Ovakvi laptopovi obično su izbor onih kojima su performanse bitnije i svoj posao obavljaju mahom u blizini neke utičnice.

ŠTO VIŠE RAMA I OBAVEZNO SSD DISK

Kad kupujete laptop obično su najčešće izgovorene rečenice “ne uzimam ako nema SSD“ i „treba mi minimum 8GB RAM-a“. Kako se računari razvijaju, ovo zapravo postaje standard.

Iako su hard diskovi i dalje u upotrebi, poželjno je da na vašem kompu imate SSD na kome će sve biti instalirano počev od sistema, pa do svih aplikacija. Jednostavno, sve će raditi drastično brže. Brže se podiže sistem, brže se pokreću aplikacije a i kopiranje iz jednog u drugi folder je neuporedivo brže.

Hard disk je opcija kao dodatni disk za skladištenje svih podataka koje imate.

Postoje i različiti profili SSD diskova, samim tim i njihova brzina, a o tome opširnije pročitajte ovde.

Kada je RAM memorija u pitanju, tu je uvek pravilo što više to bolje, mada nema potrebe preterivati. Za većinu stvari, biće vam dovoljno 8 GB RAM memorije. Iako sa 4GB još uvek možete odraditi osnovne stvari, razvoj aplikacija, interneta i svega drugog nameće da 8GB postane standard

Ako želite da radite komplikovanije stvari, ili da igrate igrice, onda treba razmišljati i o većoj količini od 16GB pa na više.

Treba imati na umu i da više RAM-a znači i veću cenu vašeg uređaja.

Razlikujemo i DDR3 i DDR4 tip RAM memorije. DDR4 dolazi sa novijom generacijom laptopova i poželjna je kada se bavite zahtevnim stvarima i igranjem igrica. Za većinu drugih stvari i DDR3 će vam završiti posao, iako je u globalu nešto sporiji tip, što se u svakodnevnom radu neće osetiti.

DA LI DA KUPIM LAPTOP OD ALUMINIJUMA

ThinkPad T serija - jak kao tenk

Materijal od kojeg je napravljen, nije zanemraljiva stavka kada kupujete nov računar. Plastika lošeg kvaliteta u koju je spakovana jaka konfiguracija zvuči kao prihvatljiv kompromis, ali često se dešava da vrlo brzo postane problem.

Minimalni udarci ili padovi za čas nanesu veliku štetu, šarke se najčeće brzo razglave. Zbog toga laptop postane neupotrebljiv, pa ni odlična konfiguracija ne znači ništa.

Aluminijumski laptop je odličan izbor, ne samo zbog izdržljivosti nego i zbog estetike. Teže se lome, oštećuju i dugo traju. Sve novije generacije idu ka tome da laptopovi budu tanki i od aluminijuma.

Serije poput Lenovo Thinkpada, prave se od specifične vrste materijala i poseduju vojni sertifikat za izdržljivost. Obično poseduju tastature, otporne na prolivanje tečnosti.

Slična situacija je i sa brojnim HP modelima, napravljeni od kombinacije aluminijuma i magnezijuma i jeftiniji su od čistih aluminijumskih laptopova.

DA LI JE DOVOLJNA INTEGRISANA GRAFIKA, ILI DA UZMEM SA DODATNOM?

U većini slučajeva, integrisana grafika biće dovoljna. Intel razvija svoje grafike pa tako novija generacija dolazi sa sertifikatima za rad u nekim od najzahtevnijih programa poput Adobe paketa.

One dolaze sa opcijom za deljenje memorije pa tako koriste već postojeću RAM memoriju za efikasan rad.

Sa druge strane, ako igrate igrice ili se bavite zahtevnim renderingom, dodatna grafika je skoro pa neohodna. Tu najčešće stupaju na snagu NVIDIA grafike – QUADRO serija za posao i GeForce za igranje igrica.

Više detalja o izboru grafike možete pročitati ovde.

DODATNA ``OPREMA``

Postoje i neki detalji o kojima treba voditi računa. Laptopovi poseduju i brojne konektore i dodatne opcije, a one često nisu zanemarljiv faktor.

Uvek je poželjno imati što više USB priključaka. Tako možete povezati, miš, tastaturu, staviti USB i još mnogo toga. USB 3.0 postaju standard i brži su od 2.0 ali uslov je i da vam USB fleš bude 3.0 da bi osetili veću brzinu

Ako želite da povežete laptop na eksterni monitor, treba voditi računa o tipu konektora.

TV obično ide preko HDMI izlaza, mnogi monitori koriste VGA, a dosta laptopova poseduje display port kao izlaz. U slučaju da vaš izbor nema odgovarajući izlaz, problem možete rešiti preko odgovarajućeg adaptera.

Ukoliko se nađete u situaciji da vam nije dostupan wi fi, dobro je da laptop ima opciju za sim karticu, pa na taj način dobijate dodatnu opciju za povezivanje na internet.

Mnogima je potreban i smart card reader, koji je gotovo neizostavan deo biznis klase. To vam omogućava da očitavate podatke sa dokumenata, ili da laptop koristite za e-banking i vaše poslovanje.

ZAKLJUČAK

Kada sve sumiramo, dolazimo do zaključka da izbor određuje vaša potreba i količina novca. Ukoliko znate za šta ćete koristiti laptop, lakše će bti odabrati pravu stvar i izbeći nepotrebno trošenje više para nego što je potrebno.

U Srbiji postoje proverene radnje gde možete pazariti i Polovan Laptop sa Garancijom od minimum 6 meseci.

Izbor je odličan, pa ako se odlučite i za takvu varijantu od nas imate preporuku.