Blog

Koji ssd kupiti?

Do pre nekoliko godina jedina dilema koju smo imali bila je da li kupiti računar sa hard diskom ili se isprsiti i uzeti SSD?

Međutim, sa razvojem tehnologije, takav izbor praktično ne postoji. SSD je uveliko odneo pobedu, ali se sada postavlja pitanje, koji SSD kupiti i koje su razlike među njima.

Šta je SATA SSD, da li se isplati dati pare za PCIe i šta znači NVMe, samo su neke od dilema. Pa da počnemo.

ŠTA JE TO SATA SSD?

Najjednostavnije rečeno, SATA SSD je osnovna varijanta ovog tipa memorijskog skladišta koje je kompaktibilno sa najvećim brojem laptopova. Vizuelno sličan običnom hard disku, sa istim tipom konekcije, donosi brzinu višestruko veću od običnih hardova.

Ovaj tip SSD je dovoljan velikoj većini korisnika. Drastično ubzava sistem i rad sa aplikcijama, što ćete osetiti već prilikom paljenja laptopa, a finansijski su sve pristupačniji kako se tehnologija razvija.

Ovakav SSD dovoljan je za svakodnevnu upotrebu,  ako zahtevi posla nisu takvi da je svaka sekunda presudna, biće dovoljni i za zahtevne programe, a donose značajnu uštedu novca.

SanDisk ssd

Šta je PCIe, da li je isto što i NVMe, i zašto su tako skupi?

Samsung NVMe SSD

PCIe predstavlja unapređenu verziju prvobitnih SSD diskova. Ovaj tip  podrazumeva zantno veće brzine od SATA SSD-ova. Oni se mogu zamisliti kao direktan produžetak matične ploče i zbog toga omogućavaju veliku brzinu u komunikaciji sa, na primer, grafičkim kartama.

To predstavlja značajan faktor u rad sa nekim programima i igricama, gde je svaka sekunda dragocena.

Dakle, PCIe podrazumevaju znatno veću brzinu od običnih SSD diskova, što omogućava brži transfer fajlova i podataka, brži rad aplikacija i još brže podizanje sistema. Ovo je značajno za one kojima je brzina bitan faktor u poslu, ili za one koji rade sa velikim fajlovima kako se ne bi gubilo previše vremena prilikom transfera i kopiranja.

A sta je NVMe? Ako je PCIe unapređena tehnologija SSD diskova, NVMe je protokol koji je kreiran da ubrza transfer podataka.  Osim značajno veće brzine ovaj tip PCIe diskova uiče i na smanjenje rada procesora i samim tim potrošnje energije, što dovodi do dužeg trajanja baterije.

Danas se svi PCIe diskovi prave sa NVMe protokolom i ta dva pojma ćete gotovo uvek sretati jedan uz drugi.

Šta znači M.2, šta je to mSata i šta predstavlja oznaka 2.5“?

SSD diskovi se mogu razlikovati i po obliku i veličini koje se definišu različitim oznakama.

Zato kod SATA SSD-ova imamo 2.5“ diskove što predstavlja standardnu veličinu, kao kod običnih hardova.  Tu na primer u vašem laptopu umesto običnog HDDa, možete u isti slot staviti SSD i ubrzati vaš računar.

Tu je i 1.8“ SSD iako ne tako čest, a imamo i formu mSATA i M.2 diskova koji su prisutni i

 kod PCIe.

Dakle M.2 bi zapravo bio podatak o veličini i tipu konekcije vašeg SSD-a,kao što je 2.5″, što treba da vam olakša razumevanje oznaka prilikom kupovine.

Ovo je bitna stavka kada kupujete SSD za vaš laptop, jer laptopovi koji podržavaju na primer 2.5“ SSD-ove ne mogu biti nadograđeni nekim M.2 diskom jer ne postoji odgovrajući slot za povezivanje. M.2 varijante veličinom i i vizuelno podsećaju na pločice za ram memoriju i zahtevaju poseban konektor u kućištu.

Ono što treba zapamtiti je da nije svaki M.2 istovremeno i PCIe. M.2 je najednostavnije rečeno oblik  tj. tip konektora SSD diskova i određuje samo veličinu i tip konekcije, ne i brzinu.

Isto tako ne garantuje svaki M.2 slot da će na njemu moći da se koristi PCIe NVMe iz prostog razloga, što proizvođač to nije predvideo. Tako da može da se desi da kupite NVMe, stavite u odgovrajući M.2 ulaz i ne dobijete veću brzinu.

Ovo je slučaj najčešče u laptopovima srednje generacije, kod kojih je M.2 uveden kao opcija za SATA SSD diskove.

WD NVMe SSD disk

ZAKLJUČAK

SSD je postao neizostavni deo skoro svakog računara i gotovo je nazamislivo danas da vam kako primarni disk bude običan hard drive. Za veliku većinu, standardan 2.5“ SSD biće više nego dovoljan da značajno ubrza svakodnevne stvari i lako ga je zameniti umesto običnih hardova. Za veće zahteve i veće brzine, NVMe predstavlja pravi izbor pogotovo ako vaš posao to zahteva.

Od izbora zavisi i kolilo ćete novca potrošiti. Cene SSD SATA diskova sve više padaju jer im je i dostupnost sve veća, što novih, što polvnih. S druge strane, ako se odlučite za SSD budite spremni da to i dobro platite.

Koji god da odaberete, nećete mnogo pogrešiti, jer će vam se prelezak sa običnog hard diska višestruko isplatiti i uštedećete i vreme i živce.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *